Посольство України у Грецькій Республіці

, Київ 00:05
Анонс Нд, 27 травня До уваги інвесторів!

Політичні відносини

Встановлення дипломатичних відносин: 15 січня 1992 р.

Дипломатичні та консульські установи:

  1.       Посольство України в Грецькій Республіці
  2.      Консульство України в Салоніках
  3.      Почесне консульство України у м. Патра
  4.      Почесне консульство України у м. Пірей
  5.      Посольство Грецької Республіки в Україні
  6.      Генеральне консульство ГР в м. Маріуполь
  7.      Генеральне консульство ГР в м. Одеса

 Політичні відносини:

Відносини України та Греції мають давні історичні корені та характеризуються високим рівнем співробітництва. Греція, яка головувала в ЄС у першому півріччі 2014 р., зайняла чітку позицію щодо підтримки України з перших днів Революції гідності. Греція послідовно підтримує територіальну цілісність, незалежність та суверенітет України, її євроінтеграційний курс та ініціативи української сторони щодо подальшої розбудови відносин з НАТО.

 

Політичний діалог (останні роки)

Двосторонній діалог на найвищому рівні

22 січня 2016 р. – зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем'єр-міністром Греції А.Ципрасом (Всесвітній економічний форум,
м. Давос, Швейцарія);

23 травня 2016 р. – зустріч Президента України П.О.Порошенка з Прем'єр-міністром Греції А.Ципрасом (Всесвітній гуманітарний саміт ООН, м. Стамбул, Туреччина);

8-9 лютого 2017 р. – візит Прем'єр-міністра Греції А.Ципраса в Україну (переговори з Президентом України П.О.Порошенком та Прем’єр-міністром України В.Б.Гройсманом).

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств:

18 січня 2016 р. – зустріч Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна з Міністром закордонних справ Грецької Республіки Н.Котзіасом (Рада міністрів закордонних справ ЄС, м. Брюссель, Бельгія);

18-20 лютого 2017 р. – на продовження візиту ПМ ГР, Україну відвідав Заступник Міністра закордонних справ Греції, відповідальний за греків зарубіжжя (діаспору греків) Т.-Н.Куік (район м. Маріуполь).

  

Міжпарламентське співробітництво:

У Верховній Раді України діє Депутатська група ВРУ з міжпарламентських зв’язків з Грецькою Республікою, створена у березні 2015 р., до її складу входять 12 депутатів.

У січні 2016 р. у Парламенті Греції було створено парламентську Групу дружби Греція-Україна, до складу якої увійшли 5 депутатів.

Постійна делегація України бере участь у роботі Парламентської Асамблеї Чорноморського економічного співробітництва (ПАЧЕС). Члени української делегації також беруть участь у роботі комітетів ПАЧЕС.

 

 Торговельно-економічні відносини: За даними Державної служби статистики України, за 9 місяців 2016 р. торгівля товарами між Україною та Грецією склав 277,6  млн. дол. США. Експорт товарів з України до Греції склав 177,1 млн. дол. США (104,2% до відповідного періоду 2015р.), імпорт – 100,5 млн. дол. США (100,5%).

Упродовж 2015р. загальний товарообіг між Україною та Грецією становив 433,2 млн. дол. США. При цьому, торгівля товарами становила 392,3  млн. дол. США (– 23,1%): експорт - 153,8 млн. дол. США (- 23,6%); імпорт - 238,5 млн. дол. США (- 22,7%). Основу українського експорту складали:  чорні метали (77,1 млн. дол. США); насіння та плоди олійних рослин (31,9 млн.); зернові культури (13,8 млн.); жири та олії (10,2 млн.); їстівні плоди та горіхи (5,5 млн.); нафтопродукти (4,8 млн.); відходи харчової промисловості (1,97 млн.).

В імпорті з Греції переважали: нафта і продукти її перегонки     (163,2 млн.дол. США); їстівні плоди та горіхи (18,7 млн.); фармацевтична продукція (11,1млн.); алюмiнiй i вироби з нього (6,6 млн.); хімічна продукція (6,3 млн.); електричнi машини (5,6 млн.).

Згідно даних Держстату України, станом на 01.10.2016р. інвестиції з Грецької Республіки в Україну склали 201,3 млн. дол. США

На двосторонньому рівні працює Міжурядова українсько-грецька робоча група з питань економічного, промислового та науково-технічного співробітництва (МСРГ), пріоритетними напрямками діяльності якої є судноплавство, харчова промисловість, сільське господарство, промислове будівництво, транспортна та енергетична інфраструктура, поновлювані джерела енергії (5-те засідання відбулося 13.07.2011р. в Афінах).

Створена та працює Міжвідомча українсько-грецька комісія з питань автомобільних перевезень (останнє засідання відбулося в березні 2013р. в Афінах, попереднє – в жовтні 2011р. в Києві).

Культурно-гуманітарне співробітництво між Грецією та Україною

Базовими документами, у рамках яких здійснюється українсько-грецьке співробітництво у культурно-гуманітарній та освітній сферах, є Угода між Урядом України і Урядом Грецької Республіки про співробітництво у галузі культури, освіти і науки (укладена 11.11.1996 р.) та трирічна Програма про співробітництво у галузі культури, освіти та науки (укладена 22.04.2002 р., автоматично оновлюється на наступні періоди). На виконання зазначених документів щорічно між двома країнами здійснюються численні обміни у сфері культури і освіти. Суттєвою є співпраця у рамках побратимства міст і регіонів (станом на 2016 рік діють 23 угоди). Важливим чинником взаємовигідного співробітництва двох країн і запорукою їх дружніх відносин є чисельна грецька меншина України (понад 100 тис. осіб) та українська громада Греції (близько 30 тис. осіб). Плідному культурному обміну сприяє також діяльність Культурно-інформаційного центру у складі Посольства України в Афінах (відкрито у 2007 р.) та Філії Грецького фонду культури (відкрито у м. Одеса у 1994р.).

Наукове та освітнє співробітництво

На освітньому та науковому напрямах активно реалізується потенціал українсько-грецького співробітництва в галузі вищої освіти. На сьогодні укладено та виконується понад 20 прямих угод про співробітництво між ВНЗ України та Греції. Багаторічна співпраця об’єднує Київський національний університет, Національний авіаційний університет, Київський національний торговельно-економічний університет, Харківський національний університет, Харківський політехнічний університет, Харківську національну юридичну академію, Одеський національний морський університет, Тернопільську академію народного господарства, Маріупольський державний університет з університетами Афін, Салонік, Патри та Яніни. Вищі навчальні заклади України і Греції співпрацюють в рамках програми Європейського Союзу «TEMPUS-TACIS». Провідні університети Греції щорічно надають стипендії для участі українських студентів та молодих науковців у літніх школах з новогрецької мови і культури.

Наукове співробітництво здійснюється також у рамках Угоди про співробітництво між Державною архівною службою України та Генеральним архівом Грецької Республіки (укладена 30.05.2011 р.). Здійснюється робота щодо розширення співробітництва у науково-технічній сфері. У 2015р. відбулися візит в Україну президента найбільшого приватного дослідницького центра Греції «Демокрітос» (березень), та керівника українського Центру перспективних технологій (травень – червень), в рамках якого було проведено переговори з представниками урядових та ділових кіл Греції щодо можливостей використання перспективних українських технологій та реалізації спільних проектів у вибраних галузях, здійснено презентацію вітчизняного науково-технічного потенціалу. Досягнуто домовленостей щодо розвитку співпраці та реалізації проектів у сфері консалтингу, туризму, медицини, здійснення спільних досліджень та випуску нових медичних препаратів, реалізації спільних інноваційних програм а також проектів у сферах екології, безпеки, проведення спільних міжнародних заходів наукового характеру.

 Договірно-правова база складається з 46-х чинних документів.

Ключові документи: Договір про дружбу і співробітництво (01.07.98), Угода про економічне, промислове та науково-технічне співробітництво (15.01.92), Угода про військове співробітництво (06.10.97), Угода про співробітництво в галузі культури, освіти і науки (11.11.96), Договір про правову допомогу у цивільних справах (27.01.07), Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій (04.12.96), Угода про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно (26.09.03), Угода про взаємну охорону секретної інформації у сфері оборони (16.10.12), Угода про повітряне сполучення (19.04.13), Протокол з консульських відносин між Урядом України і Урядом Грецької Республіки (15.12.97).

 Українська громада. Українська громада Греції нараховує близько 30 тис. осіб, більшість з яких (близько 25 тис. осіб) становлять представники тимчасової трудової міграції.  Основними осередками українства є мм. Афіни, Салоніки та Патра, а також о-ви Крит і Родос. У Греції існують 6 українських громадських об’єднань. При трьох з них, зокрема Товаристві Української діаспори «Українсько-Грецька Думка», Культурно-освітньому центрі «Берегиня» та Центрі підтримки і розвитку української культурної спадщини «Трембіта» - діють українські суботні школи, які співпрацюють з Міжнародною українською школою Міністерства освіти і науки України. При громадському об’єднанні «Асоціація українців Греції «Український журавлиний край» діють Український культурний центр та Українська бібліотека імені Б.-І.Антонича. Крім цього, активну діяльність, спрямовану на збереження національної ідентичності українців, які проживають в Греції, та популяризацію української культури і духовних надбань здійснює Українська громада Святого Миколая, що існує при Афінській церкві Святої Трійці.

При Посольстві України в Грецькій Республіці діє Громадська рада голів українських організацій та активістів української громади Греції.

 

Червень 2017 р.                                                              ПУ в Грецькій Республіці