Сьогодні Україна вшановує пам'ять жертв депортації кримськотатарського народу
Опубліковано 18 травня 2021 року о 09:01


18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації радянським тоталітарним режимом кримських татар - один з найбільших злочинів сталінізму. Кримські татари, а також, болгари, вірмени та греки були звинувачені радянським органами НКВД у співпраці з гітлерівськими окупантами та насильно вивезені з Криму протягом травня-червня 1944 року.

У цей день вшановують пам'ять жертв цього злочину (під час головної хвилі депортації 18-20 травня було виселено 180 014 осіб), а також відзначають його як День боротьби за права кримськотатарського народу.

11 травня 1944 року було прийнято цілком таємну Постанову Державного комітету оборони № 5859сс «Про кримських татар». В ній наводилися попередні претензії до кримськотатарського населення – начебто масове зрадництво та масовий колабораціонізм – які стали обґрунтуванням депортації. Насправді жодних доказів «масового дезертирства» кримських татар не існує, а абсолютна більшість колабораціоністів загинула в боях чи була засуджена в індивідуальному порядку.

Загальна чисельність депортованих з Криму становила 200 тисяч осіб, з них 183 тисячі -  кримських татар, а також - болгари, вірмени, греки та «іноземні піддані».

Понад 20 років у колишньому СРСР заперечувався злочинний характер цих дій. Політичні акції кримських татар за повернення на Батьківщину привели до того, що 5 вересня 1967 р. Президія Верховної Ради СРСР видала Указ «Про громадян татарської національності, які проживали в Криму», який скасовував звинувачення кримських татар у зраді, проте, депортовані за національною ознакою так і не отримали права на повернення на свою Батьківщину. Лише у січні 1974 р. Президія Верховної Ради СРСР відмінила заборону грекам, вірменам, болгарам та кримським татарам повертатися в Крим на колишні місця їх проживання.

Масове повернення колишніх депортованих до Криму розпочалося тільки наприкінці 1989 року, після прийняття 14 листопада Верховною Радою СРСР Декларації «Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, підданих примусовому переселенню, і забезпечення їх прав», якою було започатковано процес політичної реабілітації осіб, депортованих за національною ознакою.

Лише починаючи з проголошення Незалежності України у 1991 році, Український Уряд вжив необхідних заходів для забезпечення процесу репатріації, облаштування і соціальної інтеграції кримських татар та представників інших національностей, які були депортовані сталінським режимом за етнічною ознакою.

Трагедія кримськотатарського народу повторилася у 2014 році після агресії до українського півострова російських окупаційних військ.

Почалася друга хвиля депортації кримських татар та штучна зміна демографічного складу півострова. Це супроводжується політичними, релігійними, культурними утисками: забороною Меджлісу кримськотатарського народу, системними репресіями, переслідуваннями та порушеннями прав кримських татар, які виступають проти збройної агресії.  

Тисячам з них довелося залишити свої домівки та переїхати на материкову Україну. 

Україна вимагає від Російської Федерації припинити порушення прав людини на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь, невідкладно звільнити усіх політичних в’язнів, забезпечити повне дотримання зобов’язань РФ як держави-окупанта відповідно до міжнародного права, виконати Резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України від 27 березня 2014 року». 

18 травня 2021 року, як і у попередні роки, в Україні та в усіх країнах світу, де живуть українці, пройде низка заходів до роковин депортації кримських татар.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux